Svetelné znečistenie

Svetelné znečistenie, rušivé svetlo alebo svetelný smog je svetlo ktoré má nežiadúce následky. Najčastejšie sa tým myslí prsvetlenie oblohy.

Mapa tmavosti oblohy na Slovensku

(červená- najväčšie svetelné znečistenie , oranžová- vysoké svetelné znečistenie, žltá- mierne svetelné znečistenie, zelená- nízke svetelné znečistenie, modrá- takmer bez svetelného znečistenia, čierna- najmenšie svetelné znečistenie/ na Slovensku sa takáto oblasť nenachádza )
 

Vplyv na astronómiu

Svetelné znečistenie má veľmi veľký vplyv na astronómiu. Keď je obloha presvetlená tak sa znižuje limitná magnitúda. Čiže slabšie hviezdy nie sú pre ľudské oko dostupné. Znamená to že vidíme stále menej a menej hviezd.  Dnes je vo veľkomestách problém vidieť aj niektoré jasné hviezdy.

 

 

 

Narušenie prirodzeného cyklu dňa a noci

Svetelné znečistenie je rušenie nočného pokoja, narúša tmu ktorá je potrebná pre zdravý spánok. Výsledkom je narušenie zavedených biologických rytmov, stres, nespavosť a psychické problémy.

Spánok a zdravie

Lekári sa celosvetovo vážne zaoberajú tým, že nedostato.k tmy počas celej prírodnej noci môže zvyšovať riziko rakoviny, a to v niektorých prípadoch dosť významne. Pred nádormi chráni bunky melatonín - najúčinnejší antioxidant, ktorý sa v tele tvorí iba potme.

Bezpečnosť na cestách a chodníkoch

Svetlo môže zapríčiniť aj veľa nehôd ktoré sa stanú v noci. Ak má pouličná lampa guľový kryt tak svieti na všetky strany. Čiže svieti aj chodcom a vodičom do očí. Znamená to že ak cez cestu prechádza chodec tak mu svieti výbojka do očí čiže si nevšimne auto. Vodičovi tiež svieti výbojka do očí takže tiež si nevšimne chodcu

Zbytočná energia

Zbytočné svietenie do nepotrebných smerov je plytvanie elektrinou, za ktorú zbytočne platíme. Uvádza sa, že v USA ide na svietenie do vzduchu, resp. do smerov, kde to prekáža ľuďom a prírode, ročne jedna miliarda dolárov. V mestách, kde osvetľovacie telesá už upravili, klesli náklady na ich prevádzku obvykle o jednu tretinu.

 

A to ešte nehovoríme o vplyve na prírodu. Ľudia v noci väčšinou spia, ale niektoré živočíchy sú aktívne v noci, resp. po tme. Ale keďže noc je stále viac a viac narušená tak život týchto živočíchov je ohrozený.

Riešenie tohto problému

Prečo to riešiť?

1. Svetlo by ľudí nemalo v noci obťažovať.

2. Ak svetlo oslní nočných účastníkov cestnej premávky môže sa stať nehoda.

3. Svetelné znečistenie ruší nočný kľud.

4. Nedostatok tmy zvyšuje riziko rakoviny.

5. Svietenie do nepotrebných smerov je plýtvanie elektrinou.

6. Jas nočného neba je v súčasnosti na Slovensku taký veľký, že úchvatná čistá obloha nie je už dostupná nikde. Koniec svietenia nezmyselnými smermi a zníženie intenzity osvetlenia vráti ľuďom pohľad do vesmíru. Hviezdne nebo je súčasťou nášho prírodného bohatstva. ´


Ako to riešiť?

1. Základný princíp je nesvietiť do zbytočných smerov. Treba svietiť iba tam kde je to naozaj nevyhnutné, čiže kolmo dole. Je úplne zbytočné svietiť do všetkých strán. Je to nevyužité svetlo.

2. Svieťme iba tam a vždy iba toľko, ako je to nevyhnutné.

3. Netreba zhasnúť, ale svietiť účelnejšie! Nie na úkor komfortu, ale naopak, kvôli nemu! Svieťme si na cestu, a nie na hviezdy!