Mesiac

CURRENT MOON

Mesiac  

- Mesiac je najbližší vesmírny objekt k zemi vzdialenosť od Zeme sa pohybuje približne od 363 000km (v  perigeu) do cca. 406 000km (v apogeu). Mesiac bol už od pradávna najpreskúmavanejší objekt na oblohe, a preto bol aj cielom výskumov a napokon i pristánia človeka v minulom storočí. V roku 1959 sa prvý krát na / ku Mesiac dostala sovietská sonda Luna 2 , ktorá naň dopadla, neskôr ho skúmali i dalšie sondy z programu Luna (posledná bola Luna 24). 
 
Historický okamih ... 
- 20. júl 1969 misia Apollo 11 ..... po prelete nad odvrátenou stranou Mesiaca sa lunárny modul odpája, pilot Michael Collins posledný krát kontroluje lunárny modul "Eagle" Aldrin a Amstrong sa postupne spúšťaju k povrchu Mesiaca. .... o pár minút "Orol" pristáva  na povrchu Mesiaca a E. Buzz Aldrin hovorí prvé slová → "Hladké pristátie" ... v zápätí Neil Armstrong hlási riadiacemu centru → 
"Houston, tu je základňa Tranquility. Orol pristál! "  .....  21. júla 6 a pol hodiny po pristáti Neil Armstrong uskutočnuje zostup z lunárneho modelu a zapisuje sa do histórie so slovami → "Je to malý krok pre čoveka, ale veľký skok pre ľudstvo." 
 
 

Anketa

Aký je Váš názor na Mesiac ?

Je to zaujímavý objekt ... (7)
70%

Je fajn ... (0)
0%

Žiaden ... (0)
0%

Je to škodlivý objekt, hlavne v splne (3)
30%

Celkový počet hlasov: 10