Slovensko a kozmonautika

 

skBalloon

 
Projekt skBalloon je projekt skonštruovania a vypustenia stratosferického balóna ktorý bude schopný do stratosféry schopný vyniesť rôzne prístroje. Jedná sa o funkčnú platformu ktorá je schopná vynášať vedecký aj komerčný náklad do výšky asi 40 kilometrov. Projekt má prispieť najmä k vzbudeniu záujmu o vesmírne vedy medzi širokou verejnosťou a pripomenúť dôležitosť kozmického výskumu.

 

 

skCube

 
Hlavným cieľom tohto projektu Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity SOSA je vyrobiť prvý slovenský satelit a pripraviť ho k vypusteniu na obežnú dráhu okolo Zeme. Jeho primárnou úlohou bude demonštrovať schopnosti slovenského priemyslu a vedeckých inštitúcií podieľať sa na technologických vesmírnych aktivitách.

 

 

ARDEA

 
Projekt suborbitálnej rakety ARDEA (Amateur Rocket DEvelopment Adventure) je projekt relatívne lacného suborbitálneho prostriedku pre dopravu 2kg užitočného zaťaženia do výšky 120km. Pohonom budú hybridné raketové motory s oxidom dusným (N2O), ako okysličovadlom.

 

AXE Apollo Space Academy

AXE Apollo Space Academy je celosvetová súťaž ktrej sa zúčastnil aj Slovák. Išlo o to zvládnuť skúšky: fyzickej zdatnosti, teoretických vedomostí...... Tieto náročné skúšky absolvoval Slovák Róbert Vokál a vyhral suborbitálny kozmický let. Stane sa tak druhým Slovákom ktorý prekročí hranicu 100 km nad povrchom zeme. Viac sa o ňom sa dočítate v rozhovore s ním:

astro-mb.webnode.sk/news/rozhovor-s-r-vokalom/